Zdrowy styl życia, czyli jaki? 10 nowych przykazań

Zdrowy styl życia, czyli jaki? 10 nowych przykazań

Zdrowy styl życia, czyli jaki? 10 nowych przykazań. W XXI wieku zdrowy styl życia stał się nie tylko fenomenem społecznym, ale i ekonomicznym. Jak się w tym wszystkim odnaleźć i nie zwariować. Oto 10 nowych przykazań świadomego człowieka.

  1. Zdobądź wiedzę o samym sobie, przestań porównywać się do innych. Starajmy się wsłuchać w swój organizm, on wysyła nam bez przerwy sygnały czego potrzebuje (jak chce nam się czekolady to wcale nie oznacza, że on jej potrzebuje, tylko, że brakuje nam magnezu ;) więc bez takich). Wiedza zdobywana o sobie to obserwacja samego siebie, nie wszyscy musimy biegać maratony, może lepiej poczujemy się w basenie… Robienie dobrze samym sobie pozwoli na podejmowanie właściwych decyzji, wyniki będą widoczne szybciej, zwiększy się nasza motywacja do działania, a przy okazji wzmocnimy naszą pewność siebie.
  2. Utrzymuj siły obronne organizmu w gotowości. Aktywność fizyczna, medycyna naturalna, zrównoważona dieta, to zabiegi hartujące ciało, a także wzmacniające układ immunologiczny.
  3. Nie nadużywaj leków. Czasy tabletki z krzyżykiem dobrej na wszytko, już minęły. W dzisiejszych czasach, czasach medykalizacji mamy leki i suplementy na wszytko, dostępne od ręki, bez konsultacji z lekarzem, to sprawia że zażywamy je jak cukierki (nawet te mają działanie uboczne!). Poszukajmy przyczyn bólu głowy, gorączki, zatrzymania wody, nadmiernego kataru (nadmiar białka w diecie) i pomoże nam w tym pkt.1 :)
  4. Bądź aktywny fizycznie. Chodzi o systematyczną wszechstronną aktywność fizyczną, o umiarkowanej intensywności, angażującą jak najwięcej grup mięśniowych. Systematycznie oznacza co najmniej 4 razy w tygodniu :)
  5. Odżywiaj się prawidłowo. Prawidłowo, czyli racjonalnie, racjonalnie, czyli mądrze. Odstaw biały cukier (z brązowym też możesz się pożegnać), pożegnaj się z pszenicą, niech stosunek warzyw do owoców wynosi 3:1 w porcjach, a w Twojej lodówce zagoszczą ryby, dobrej jakości mięso i trochę nabiału. Czasem grzesz, tym co lubisz i co wcale nie jest zdrowe, by organizm miał impuls do „pogrzebania w śmieciach” :) (czasem oznacza 2 razy w miesiącu max).
  6. Hartuj ciało. Nie przebywaj stale w cieplarnianych warunkach, z dala od zmian temperatur, bakterii itp. Im szersze granice tolerancji na zmienne warunki otoczenia, tym zdrowszy organizm. Regularnie zatem wychodźmy poza granice komfortu.
  7. Walcz ze stresem. Sytuacje stresogenne w naszym życiu, to już codzienność, nauczmy się odpowiednio reagować by móc reagować i im zapobiegać. Stres jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, ale też ma bezpośredni wpływ na nasz wygląd, nie bez przyczyny powstało powiedzenie: zajadać stres… :)
  8. Pozbądź się nałogów. Szczęśliwy człowiek to wolny człowiek, szczególnie wolny od nałogów. Oczywiście mówimy o nałogach negatywnych, nikotyna, alkohol, używki, cukier itd. Jeśli jesteś uzależniony od aktywności fizycznej, nic nie zmieniaj! Panuj tylko nad intensywnością, bo ze wszystkim można przesadzić.
  9. Uśmiechaj się. Tak nawet do obcych, przypadkowo spotkanych ludzi. Sprawiaj sobie i innym małe przyjemności wywołujące uśmiech na twarzach, śmiech to zdrowie, endorfiny i od razu chce się więcej :))))))
  10. Optymistycznie patrz na świat. Stawiaj czoło problemom, idź do przodu, ciesz się ze zwycięstw, z porażki wyciągnij lekcje i idź dalej.

I bonus od bardzo mądrego człowieka: zostaw przeszłość za sobą, nie wybiegaj w przyszłość, zadbaj o teraźniejszość.