TO JEST NASZ DRÓB! – na świąteczny stół

TO JEST NASZ DRÓB! – na świąteczny stół

Czujecie już świąteczny nastrój? Ja bardzo! układam już menu, robię pomału zakupy, prezenty już spakowane – z tym mi idzie zawsze najszybciej ;) ale wracając do menu, tym razem mam dla Was genialne propozycje, które zachwycą wszystkich gości i nie są powtarzane co roku ;)

Przepisy poznałam na warsztatach w cudownej Akademii Kulinarnej Whirpool, gdzie niezastąpiona i genialna Cristina Catese oraz szef kuchni Sebastian Krauzowicz uchylili nam rąbka sowich tajemnic.

Zaczniemy od przystawki, absolutny hit na romantyczną kolację w domu, jako fingerfoods na imprezę, czy przekąska do winka z koleżankami ;) grzechu warte Florenckie tradycyjne crostini z pâté z kurzych wątróbek

Składniki:

500 g wątróbki kurzej
2 białe cebule
1/2 szklanki białego wina
2 szklanki wody
2 filety anchovies w oliwie
3 łyżki kaparów w occie
300 ml bulionu warzywnego
1 łyżka octu balsamicznego
sól
czarny pieprz

Dodatkowo:
bagietka, masło

PRZYGOTOWANIE

Wątróbki dokładnie myjemy i kroimy na małe kawałki. Na patelni podsmażamy posiekaną cebulkę z masłem, dodajemy wątróbkę, doprawiamy solą i smażymy wątróbkę na złoty kolor. Następnie dodajemy wino i czekamy, aż alkohol wyparuje. Dolewamy bulion, zmniejszamy ogień i gotujemy powoli, aż płyn prawie wyparuje, a wątróbka będzie miękka.
W połowie czasu gotowania dodajemy 2 łyżki kaparów, ocet winny i anchovies.
Gdy całość będzie gotowa, odstawiamy do wystygnięcia. Przekładamy do blendera i blendujemy do uzyskania kremowej i gładkiej konsystencji. Gotowe pâté przekładamy do miski, dodajemy ocet balsamiczny, łyżkę kaparów, mieszamy i serwujemy ze świeżą pokrojoną bagietką.

Jeśli pobudziłam Wasze kubki smakowe, przechodzimy dalej, tu się dopiero będzie działo! Ja już wiem jaka potrawa zagości na moim świątecznym stole :)

Kurczak po polsku pieczony w całości glazurowany miodem pitnym, podany z warzywami królowej Bony w sosie własnym oraz ziemniakami z gzikiem.

Składniki na kurczaka (dla 2 osób):

1 kurczak w całości

Solanka:

180 g soli

70 g cukru

3 l wody

1 liść laurowy

1 duża cytryna

1 sztuka ziela angielskiego

1/3 główki czosnku

100 g masła

25 ml oleju rzepakowego

PRZYGOTOWANIE KURCZAKA

Wodę zagotować z zielem angielskim i liściem laurowym. dodać cytrynę pokrojoną w plastry i czosnek przekrojony na pół, rozpuścić cukier i sól wymieszać i wystudzić. Kurczaka włożyć do zimnej solanki na półtorej godziny. Następnie wyciągnąć i osuszyć ręcznikiem kuchennym i obsmażyć na patelni z gałązkami tymianku i zgniecionym czosnkiem, dodać masło i zbastować (oblewać sukcesywnie gorącym masłem). Przełożyć na blaszkę z wcześniej przygotowanymi warzywami i bejcować glazurą z każdej strony, zaczynając od piersi. Kurczaka włożyć do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni na 30 minut następnie znów bejcować i obrócić do góry piersiami, piec przez następne 40/50 minut.

Składniki na glazurę

100 ml sosu śliwkowego

100 ml miodu pitnego trójniak

50 ml sosu sojowego

150 g ketchupu

20 g miodu wielokwiatowego

PRZYGOTOWANIE GLAZURY

Wszystkie składniki wymieszać i posmarować kurczaka pędzlem.

Składniki na warzywa królowej Bony

Po 0,5 kg: marchwi I  korzenia pietruszki

250 G selera

1/2 pęczeka selera naciowego

1/2 brokuła

1/2 kalafiora

1/4 główki kapusty

1 główka czosnku

1 por

1/2 pęczeka pietruszki

20 ml oleju rzepakowego

PRZYGOTOWANIE WARZYW

Warzywa opłukać, pokroić i wyłożyć na blaszce, na której będziemy piec kurczaka, czosnek przekroić na pół całość wymieszać z olejem rzepakowym.

Składniki na gzik:

250 g białego sera

1 pęczek szczypiorku

100 ml śmietany 18%

sól, pieprz

Sposób zrobienia

Ser rozgnieść widelcem wymieszać ze śmietaną doprawić solą i pieprzem oraz posiekanym szczypiorkiem.

Składnik na ziemniaki pieczone na soli

6 średnich ziemniaków

0,5 kg soli morskiej

PRZYGOTOWANIE GZIKU

Ziemniaki piec w piekarniku na soli morskiej w 180 stopniach około godziny sprawdzając wykałaczką czy gotowe, wyciągnąć z pieca lekko ostudzić i włożyć gzik.

To może teraz trochę faktów i mitów o kurczaku… nie jest on taki straszny jak go malują :)

Pięć faktów kryjących się za rozpowszechnionymi mitami na temat drobiu w UE

Świadome odżywianie stało się priorytetem dla większości konsumentów, którzy szukają informacji, jak bezpieczna jest żywność oraz skąd pochodzi, co należy uznać za tendencję pozytywną. Jednakże wśród tych informacji funkcjonuje wiele utrwalonych mitów, w tym również na temat europejskiego drobiu. Oto pięć faktów, które pozwolą zmierzyć się z powszechnie przyjętymi błędnymi przekonaniami i stereotypami:

Fakt 1: Europejskie kurczęta i indyki są hodowane wyłącznie w systemie ściółkowym w ramach chowu ekstensywnego

W całej Unii Europejskiej system ściółkowy stanowi jedyną formę hodowli na potrzeby produkcji mięsa drobiowego. Ptaki mają zagwarantowane odpowiednie warunki do dziobania, drapania i przestrzeń do swobodnego poruszania się. W kurnikach zapewnione są optymalne warunki dla ptaków pod względem oświetlenia, wilgotności i pozostałych parametrów. W systemie ekologicznym i wolnowybiegowym zwierzęta mają dodatkowo dostęp do ogrodzonego zielonego wybiegu zewnętrznego, na którym mogą się swobodnie poruszać. Ptaki, w tym kurczaki i indyki, mają zapewniony przez cały czas dostęp do wystarczającej ilości wody pitnej oraz do paszy odpowiedniej do ich wieku i gatunku.

Fakt 2: Europejski drób jest wolny od hormonów

Stosowanie hormonów i stymulatorów wzrostu w hodowli jest od dawna zakazane w całej UE. W celu zoptymalizowania procesu chowu, producenci stosują obecnie znacznie skuteczniejszą i jednocześnie przyjazną dla zwierząt metodę: wykorzystanie współczesnych, silnych i zdrowych ras drobiu, co w połączeniu ze zbilansowaną paszą i optymalnymi warunkami środowiskowymi umożliwia produkcję wysokiej jakości mięsa po przystępnych cenach.

Fakt 3: Europejski drób jest wolny od pozostałości antybiotyków

Antybiotyki mogą być podawane wyłącznie z przepisu lekarza weterynarii i „w ilości tak małej jak to możliwe, ale tak dużej, jak to konieczne”. Odpowiedzialne stosowanie antybiotyków jest wymagane w leczeniu chorych zwierząt, w trosce o zapewnienie im właściwego dobrostanu.

W ostatnich latach nastąpiło radykalne ograniczenie stosowania antybiotyków w sektorze drobiowym dzięki skutecznym działaniom podjętym w ramach całego łańcucha hodowli. Obejmują one poprawę bezpieczeństwa biologicznego, dobór ras odpornych na zachorowania, zoptymalizowane zarządzanie żywieniem i chowem drobiu (temperatura, pokarm itp.).

Po zakończonej antybiotykoterapii, konieczne jest zachowanie określonego ustawowo okresu karencji przed odstawieniem ptaków do uboju. Ma to na celu zapewnienie, że mięso trafiające następnie do spożycia nie zawiera już żadnych śladowych ilości leków. Ponadto mięso w ubojni jest regularnie kontrolowane na obecność śladowych ilości antybiotyków.

Fakt 4: Europejski drób nie jest poddawany procesowi nastrzykiwania

Konsumenci w UE mogą mieć pewność, że dokonują zakupu czystego mięsa mięśniowego, nienastrzykiwanego wodą. Przetworzone produkty drobiowe, takie jak mięso marynowane, poza przyprawami i innymi składnikami, mogą zawierać  również dodatek wody. Wszystkie dodatki muszą być wymienione na etykiecie. Oczywiście, przetwory drobiowe są również regularnie poddawane surowym kontrolom.

Fakt 5: Nie należy myć surowego drobiu przed gotowaniem

W większości przepisów kulinarnych na potrawy z drobiu, zaleca się płukanie mięsa przed przystąpieniem do jego przyrządzania. Jak się okazuje, taka praktyka pod względem higienicznym jest bezużyteczna. Krótkie płukanie pod bieżącą wodą – w przeciwieństwie do późniejszej obróbki termicznej mięsa – nie eliminuje drobnoustrojów występujących zawsze w surowej żywności. Nawet niewielki rozprysk wody podczas mycia drobiu może natomiast doprowadzić do przeniesienia mikroorganizmów na sąsiednie pokarmy, które później są spożywane na surowo. O wiele ważniejsze jest, aby zawsze dobrze gotować mięso drobiowe (w wystarczająco wysokiej temperaturze) i dobrze umyć wszystkie naczynia kuchenne.

Materiały źródłowe:

Pomyślałam właśnie, że to ważny temat, więc pochylę się nad nim w oddzielnym wpisie. Póki co życzę Wam smacznego :)

#EnjoyItsfromEurope  #Eupoultry #tojestnaszdrób