Chlebki greckie cebulowo oliwkowe

Chlebki greckie cebulowo oliwkowe

Chlebki greckie cebulowo oliwkowe. Pyszne, chrupiące, idealne zimny bufet przekąskowy.

Jeśli mamy ochotę na takie pieczywo, to zróbmy je sami, bez zbędnych ulepszaczy i dodatków. Jako posiadaczka kamienia do pieczenia polecam go przy tego typu wypiekach jak i przy pieczeniu domowej pizzy.

Do miksera z mieszadłami do wyrabiania ciasta wsypujemy mąkę, cukier, wlewamy wodę i mleko, sól, dodajemy jajka drożdże i oliwę . Wyrabiamy ciasto do otrzymania kuli (ok 6 minut)

Ciasto przekładamy do miseczki (ale nie metalowej bo cisto drożdżowe nie lubi metalowych misek), przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę w spokojne i ciepłe miejsce. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na 3 części, posypujemy mąką i delikatnie rozwałkowujemy, nadając mu kształt elipsy długości 25 cm i grubości ok centymetra.

Na plackach rozkładamy podsmażoną cebulkę, filety anchois oraz oliwki.

Wkładamy do piekarnika (pojedyncze placki) i pieczemy ok 18 minut w temperaturze 220 C. Ja piekłam na kamieniu do pizzy więc jeśli taki macie to jest idealny do tego rodzaju wypieków i wystarczy ok 6 minut.

Chlebki podajemy gorące.

Chlebek można przechować do 2 dni lub tydzień w zamrażalniku. Po rozmrożeniu wstawiamy na 6 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 200C.

3 chlebki (dość duże ok 15 -20 cm)

Nadzienie