Szarlotka – na kruchym pełnoziarnistym cieście

Szarlotka – na kruchym pełnoziarnistym cieście

Szarlotka – na kruchym pełnoziarnistym cieście. Dobra alternatywa dla tego klasycznego jesiennego ciasta. Zajadamy z mniejszymi wyrzutami sumienia :)

Mąkę, ksylitol i proszek do pieczenia przesiewamy do miski. Masło kroimy w małe kostki, dodajemy do mąki. Mieszamy żółtka z kwaśną śmietaną i dodajemy do mąki. Wyrabiamy ciasto (można użyć robota – końcówka z hakiem). Ciasto dzielimy na dwie części, owijamy folią spożywczą, lekko spłaszczamy i wsadzamy na 1,5 godziny do lodówki, lub na godzinę do zamrażalnika.

W czasie chłodzenia ciasta. Pokrojone jabłka umieszczamy w dużym garnku, dodajemy wodę i dusimy ok 10 minut – nie mieszamy. Dodajemy miód i cynamon, lekko mieszamy. Do masy dodajemy mąkę ziemniaczaną, sok z cytryny i dusimy wszytko razem ok 2 minut. Masa powinna być gęsta, ale nie rozgotowana.

Piekarnik nagrzewamy do 180 C. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Na dno układamy równomiernie jedną warstwę ciasta (można rozwałkować i wyłożyć, można rwać kawałki i układać na dnie dociskając wyrównując powierzchnię). Pieczemy w piekarniku ok 10 minut. Po wyjęciu ciasto obsypujemy bułka tartą, wykładamy jabłka i ścieramy pozostałą część ciasta, lub wałkujemy je na paski i układamy w kratkę. Pieczemy około godzinę (u mnie wyszło 1 h i 20 minut), aż się góra zrumieni, gdyby się przypiekała przykrywamy folią aluminiową. Studzimy. Po wystudzeniu ściągamy obręcze formy.

Najlepsza na deszczowy dzień :)

Na dużą klasyczną blachę

Ciasto

Nadzienie