Jak przygotować się do badań?

Jak przygotować się do badań?

Jak przygotować się do badań? każdy z nas czasem musi zrobić podstawowe badania diagnostyczne, warto wiedzieć jak się do nich przygotować by badanie przebiegło bez zakłóceń, a wyniki były wiarygodne. Oto kilka wskazówek :)

Diagnostyka to bardzo ważna rzecz w kwestii naszego zdrowia, powinniśmy utrzymać regularność badań by dłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem, a gdy coś złego się zadzieje by mieć czas na spokojną interwencję lekarską. Oto kilka podstawowych zasad jak przygotować się do badań.

MORFOLOGIA – podstawowe badanie, które zleci nam każdy lekarz, to z niego można dowiedzieć się najwięcej o stanie naszego organizmu.

  1. Do badania przygotowujemy się już dzień wcześniej, oczywiście nie zapominamy o odpowiednim nawodnieniu organizmu (ok 2-3 litry wody). Rezygnujemy z potraw smażonych, tłustych i wysokocukrowych,
  2. Ostatni posiłek, powinen być zjedzony ok 8 godzin przez badaniem,
  3. Na badanie idziemy na czczo, przed wyjściem do laboratorium warto wypić 1 szklankę wody.

USG – najpopularniejsze badanie, łatwo dostępne i niekłopotliwe w wykonaniu, wykorzystujące fale ultradźwiękowe.

  1. USG jamy brzusznej. Na badanie należy udać się na czczo (ostatni posiłek max 6 godzin przed badaniem), nie należy pić napojów gazowanych, słodzonych. Dzień przed badaniem ograniczamy żywność wywołującą wzdęcia (rośliny strączkowe, nabiał inne rzeczy na które posiadamy nietolerancję). Staramy się nie palić papierosów w dzień badania (jeśli oczywiście jesteśmy palaczami).
  2. USG piersi. Powinno być wykonane między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego, chyba że lekarz zaleci inaczej.
  3. USG ginekologiczne. Godzinę przed badaniem warto wypić 1-2 szklanki wody by przed badaniem opróżnić pęcherz moczowy. Najlepszym terminem na wykonanie badania jest czas do 10 dnia cyklu miesiączkowego.

RTG – niezastąpione do sprawdzenia stanu naszych płuc, kości i układu sercowo naczyniowego. Szybkie i bezbolesne badanie. Generalnie nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać, ale są pewne wyjątki.

  1. Kobiety w ciąży. Koniecznie przed wykonaniem badania powinny uprzedzić lekarza, o swoim odmiennym stanie.
  2. RTG jamy brzusznej lub kręgosłupa (odcinek lędźwiowo – krzyżowy). Trzeba być na czczo, a także należy się wcześniej wypróżnić. Dzień wcześniej dbamy by w naszym jadłospisie nie znalazły się potrawy ciężkostrawne, warzywa, owoce oraz  napoje gazowane. Dobrze jest przyjąć środek łagodzący wzdęcia.

Tomografia komputerowa oraz Rezonans magnetyczny  – najskuteczniejsze metody diagnostyczne wykorzystujące najnowocześniejsze techniki badań. Nawet jeśli badanie jest niezbyt przyjemne, nie unikajcie go, przyjazny personel o Wasze dobre nastawienie, sprawią, że wszytko przebiegnie bez problemu i nie będzie tak źle jak się mogłoby wydawać.

  1. Spytaj lekarza, czy badanie będzie wykonywane z użyciem kontrastu, jeśli tak należy być na czczo i posiadać ze sobą aktualne wyniki wcześniej wykonanych badań, szczególnie wynik poziomu kreatyniny.
  2. Dzień wcześniej zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu (2-3 litry wody wypite podczas całego dnia).
  3. Kobiety w ciąży. Koniecznie przed wykonaniem badania powinny uprzedzić lekarza, o swoim odmiennym stanie.
  4. Osoby posiadające rozrusznik serca, implant ślimakowy, lub inne urządzenia i elementy metalowe w organizmie, powinny poinformować o tym bezwględnie lekarza.
  5. Osoby z klaustrofobią, powinny uprzedzić lekarza o swojej chorobie, by dobrano odpowiedni sposób przeprowadzenia badania, najbardziej komfortowy dla pacjenta.
  6. Wygodne ubranie. Dobrze jest ubrać się wygodnie w rzeczy nie posiadające elementów metalowych.

Jeśli przed badaniem macie jakiekolwiek wątpliwości koniecznie spytajcie się o nie lekarza, poproście o szczegółowy opis badania (jak będzie wyglądało badanie, jak długo będzie trwało, czy są jakieś skutki uboczne), im bardziej będziemy świadomo tego co nas czeka, tym będziemy spokojniejsi, a badanie przebiegnie bez stresowo.